Kinek mi a fontos: a béke helyett Orbánnal foglalkozna a lengyel elnökség
Jelzésértékű lépést tett Tusk kormánya.
A majd két éve befagyasztott orosz pénzeket most Ukrajnának adnák Bidenék.
„Súlyos következményekkel” fenyegette meg Európát és az Egyesült Államokat a Kreml arra az esetre, ha a külföldön tartott orosz vagyontárgyakat az ukrán költségvetés és a háborús erőfeszítések támogatására használják.
Moszkva a válaszlépések körében említette pénzügyi zárlatot és a diplomáciai kapcsolatok megszakítását is kilátásba helyezte.
„Oroszország soha nem fogja békén hagyni azokat, akik ezt megteszik” – jelentette ki pénteken Putyin szóvivője. Dmitrij Peszkov arra az információra reagált, miszerint a Biden-adminisztráció a 300 milliárd dollárnyi meghaladónak vélt orosz központi banki eszközök lefoglalását és Ukrajnának adását tervezi. ( A pénzügyi eszközöket egyébként már a háború kitörése után befagyasztották - a szerk.)
„A vagyonunk törvénytelen elkobzása változatlanul napirenden marad mind Európában, mind Amerikában” – reagált Peszkov azokra a hírekre, miszerint a Biden-kormányzat arra sürgeti az európai országokat, hogy februárra, Oroszország Ukrajna elleni háborújának kétéves évfordulójára készítsenek terveket egy esetleges elkobzásra. „Ez számunkra elfogadhatatlan. Ez potenciálisan rendkívül veszélyes a globális pénzügyi rendszerre” – tette hozzá a szóvivő.
Németországi ügyészek a héten közölték, hogy kérelmezik egy orosz pénzintézet frankfurti bankszámláján lévő több mint 720 millió euró (624 millió font) lefoglalását, ez a hírről beszámoló Guardian szerint
annak a jele is lehet, hogy az európaiak is készülnek hasonló lépésekre.
Biden pénteken aláírta azt a végrehajtási határozatot is, amely feketelistára teszi azokat a bankokat és más pénzintézeteket, amelyek támogatják az orosz fegyvergyártó iparágakat, annak érdekében, hogy az orosz hadigépezetet megfosszák az olyan kulcsfontosságú alkatrészektől, mint a félvezetők és a szerszámgépek.
Az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen azt mondta, hogy az Egyesült Államok „nem fog habozni”, hogy az e felhatalmazás által biztosított új eszközöket használja. Ez hatással lenne a gyémántok és a tengeri ételek orosz exportjára is, amelyeket többnyire Oroszországon kívül dolgoznak fel, teszi hozzá a Guardian.
Nyitókép: Sergey Guneev / Sputnik / AFP